Chcąc cieszyć się swoimi żaluzjami jak najdłużej, należy przestrzegać pewnych zasad, które skutecznie wydłużą ich czas eksploatacji. Przede wszystkim warto zapoznać się z instrukcją obsługi żaluzji albo też zwrócić się z prośbą do specjalisty o pokazanie, jak należy nimi sterować.

Ważne jest, by operować mechanizmem podnoszenia/opuszczania z czuciem. W momencie, kiedy zwijamy czy opuszczamy żaluzje lub też zmieniamy kąt nachylenia lamelek za pomocą wbudowanego mechanizmu, to wykonujemy te czynności do momentu wyczucia oporu – nie wolno robić nic na siłę, gdyż grozi to uszkodzeniem żaluzji.

Należy też pamiętać, żeby w obrębie żaluzji nie znajdowały się inne obiekty, które potencjalnie mogłyby zaczepiać o lamele. W przeciwnym wypadku może dojść do ich zarysowania, a nawet zniszczenia.

Ponadto żaluzje, jak każdy inny element wnętrza, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, a także, w jakim pomieszczeniu zostały zamontowane. Przede wszystkim wymagają regularnego czyszczenia, dzięki czemu nie powstają stałe odbarwienia i zabrudzenia.

Chcąc wyczyścić żaluzje aluminiowe, można je po prostu albo delikatnie odkurzyć, stosując odpowiednią końcówkę i używając najniższej mocy odkurzacza lub też przetrzeć lamele miękką szmatką z mikrofibry – jest to ważne, gdyż szorstką tkaniną możemy zarysować ich powierzchnię, przez co stracą na swojej efektywności. Jeśli jednak lamele są mocniej zabrudzone, należy skorzystać ze specjalnych detergentów – czasem wystarczy płyn o mycia szyb, choć zdecydowanie lepiej korzystać ze specjalnych płynów do czyszczenia żaluzji. Co więcej – po oczyszczeniu z brudu należy wypolerować lamele na sucho flanelową ściereczką, gdyż pod wpływem pozostawionej na nich wilgoci, aluminium może wejść w reakcję z metalem, przez co lamele mogą zmatowieć.

W przypadku żaluzji z drewna warto już po samym montażu wpierw sprawdzić, czy zostały odpowiednio zaimpregnowane (każdy dobry producent zawsze dokonuje stosownej konserwacji, jednak zawsze warto to zweryfikować). Tym bardziej że żaluzje wiszą nie tylko w salonie czy sypialniach, ale także w pomieszczeniach z wyższym poziomem wilgotności, jak łazienka czy kuchnia. Czyszczenie zaś najlepiej prowadzić za pomocą odkurzacza, miękkiej szmatki lub też szczotki z miękką końcówką. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można skorzystać z letniej wody i specjalnego płynu do czyszczenia drewna. Niemniej jednak należy wpierw oczyścić je z kurzu.

Do ich czyszczenia można także użyć specjalnych środków czyszcząco-nabłyszczających, dzięki czemu zachowują swój efektowny wygląd.