Odpowiednio dobrane i zamontowane rolety zewnętrzne potrafią przynieść wiele korzyści, warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że czas w jakim się na nie zdecydujemy może mieć także duże znaczenie. Istnieją dwie drogi założenia rolet zewnętrznych. Pierwszym i najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie ich podczas budowy domu, na nieotynkowanej elewacji, którą możemy pobrudzić i delikatnie zmodyfikować. Istnieje także druga możliwość, jaką jest montaż zewnętrznych akcesoriów okiennych na wybudowanym już wcześniej domu lub obiekcie firmowym.
Budowanie domu – najlepszy moment na rolety
Jeżeli jesteś w trakcie budowania domu to wiedz, że jest to najlepszy moment do wyposażenia go w rolety zewnętrzne – zarówno te antywłamaniowe, jak i chroniące przed czynnikami atmosferycznymi. Za takim rozwiązaniem opowiada się przede wszystkim estetyka budynku i samych rolet.
Jeśli decyzję o ich zamontowaniu podejmiemy już w fazie budowy, to z powodzeniem możemy zamontować modele zewnętrzne tak, aby po ich podniesieniu światło wpadało do wnętrza domu przez całą powierzchnię okna. Taka opcja możliwa jest ze względu na umieszczenie skrzynki rolet w nadprożu, co pozwala na całkowite ich ukrycie. Ponadto, w czasie budowy istnieje możliwość ocieplenia skrzynki przy pomocy styropianu lub innego materiału ociepleniowego, dzięki któremu wnęka z ukrytą skrzynką zostanie dodatkowo zasłonięta.
Co ważne, rolety zewnętrzne wymagają odpowiedniego rozłożenia okablowania elektrycznego. Warto zatem pomyśleć o tym fakcie znacznie wcześniej, unikając problemów wynikających ze skuwania tynku, ścian oraz ponownego uzupełniania elewacji domu.
Co, gdy decyzja przyjdzie później?
Często zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji o zamontowaniu rolet zewnętrznych podczas budowy domu – czy to przez wzgląd na zakup już wykończonego budynku, czy też przez brak środków finansowych lub wiele innych czynników. Niezależnie od tego, kiedy decydujemy się na zamontowanie rolet zewnętrznych na istniejącym budynku, należy wybrać jedną z opcji: montaż rolety standardowej lub podtynkowej.
W celu zaoszczędzenia środków finansowych i czasu, lepiej wybrać roletę standardową, która nie wymaga dużej ingerencji w ścianę. Jeżeli budynek nie został jeszcze otynkowany, możemy podjąć decyzję o zamontowaniu skrzynki podtynkowej, jednak ta opcja wiąże się z podkuciem nadproża. Kolejny problem to umiejscowienie – wnęka okienna czy też mur. Ważną decyzją jest również kolor rolet zewnętrznych oraz system ich sterowania. Na koniec wystarczy już zamówić odpowiedni model i cieszyć się z ich użytkowania.