Jedną z najchętniej wybieranych osłon okiennych jest roleta plisowana. Ten rodzaj dekoracji jest bardzo praktyczny – łatwo się go reguluje, a ze względu na duży wybór tkanin można go dopasować do każdego wnętrza. Niekiedy jednak zdarza się, że plisa zaczyna płatać figle i samoczynnie opada. Jeśli masz ten problem, dowiedz się, jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim poradzić.

Dlaczego roleta plisowana opada?

Jeżeli problem dotyczy nowej osłony, jego przyczyną jest zwykle nieprawidłowy montaż plisy. Właśnie dlatego warto wybierać rolety na wymiar i zlecić ich instalację fachowcom – tylko wtedy można mieć pewność, że konstrukcja będzie idealnie dopasowana do okna i odpowiednio zamocowana.

W przypadku plis użytkowanych od dłuższego czasu ich samoczynne opadanie może wynikać z naturalnego zużycia się poszczególnych elementów rolety. Najczęściej chodzi o przetarty lub urwany sznurek albo o odkształcenie materiału. W tym drugim przypadku zdarza się, że harmonijka prostuje się pod wpływem wilgoci, gdy np. roleta zamontowana jest w kuchni.

Jak poradzić sobie z opadającą plisą?

Opadająca plisa wygląda nieestetycznie, a przede wszystkim sprawia, że roleta okienna nie spełnia swojej funkcji. Co zatem robić, gdy materiał opada? Do wyboru są dwie opcje – naprawa konstrukcji lub jej wymiana.

Naprawa plisy

Jeżeli przyczyną problemu jest zerwana linka, można spróbować wymienić ją samodzielnie. Zwykle wystarczy po wyjęciu starego sznurka przewlec przez otwory materiału nową linkę. Całą operację należy przeprowadzić po uprzednim zdjęciu rolety z okna. Ważne jest dokładne wyregulowanie sznurka, który musi być takiej samej długości jak ten po drugiej stronie.

Nieco więcej zachodu wymaga naprawa odkształconego materiału. Najlepszym sposobem jest delikatne zwilżenie plisy i precyzyjne jej złożenie, a potem pozostawienie na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.

Wymiana rolety na nową

W przypadku gdy samodzielne próby naprawy plisy nie pomogą, nie pozostaje nic innego, jak wymienić ją na nową. Tym razem jednak warto zdecydować się na produkt lepszej jakości, czyli niekoniecznie ten z marketu, lecz zamówiony w firmie specjalizującej się w produkcji rolet. Wbrew pozorom takie plisy nie są drogie.

Podsumowanie

Szukając wysokogatunkowych osłon okiennych najlepiej zamów rolety na wymiar – w Szczecinie możesz w tym celu skorzystać choćby z usług naszej firmy, która zapewnia także profesjonalny montaż żaluzji. Już teraz zapoznaj się z bogatą ofertą produktów, które odznacza atrakcyjny cennik. W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy do kontaktu!