Dekoracje okienne – rolety, żaluzje czy plisy – są szczególnie narażone na zabrudzenia. Szarawe drobinki, owady i nieestetyczne plamy są w dziennym świetle dobrze widoczne, przez co odbierają radość z podziwiania widoków na zewnątrz. Warto czyścić żaluzje nie tylko z powodu estetyki. Im mniej kurzu w otoczeniu, tym lepiej dla zdrowia. Dlatego przedstawiamy szczegółowe rady na temat czyszczenia żaluzji oraz udzielamy wskazówek w przypadku pielęgnacji stanu rolet, moskitier czy plis.

Jak się przygotować do mycia?

Na początku ocenia się stopień i rodzaj zabrudzenia żaluzji. Jeśli do czynienia mamy z cienką warstwą kurzu, to wystarczy ich przetarcie. Gdy brud jest niepokojący, czas zacząć generalne porządki, w których potrzebne będzie:

  • wiadro z ciepłą wodą i uniwersalnym płynem,
  • miękkie ściereczki z bawełny, mikrofibry lub flaneli albo specjalna szczotka do żaluzji drewnianych i innego typu,
  • ewentualnie: środek do nabłyszczania.

Przed rozpoczęciem mycia warto dokładnie odkurzyć każdy element. Wspomniana szczotka składa się z kilku rzędów wykonanych z pianki, co pozwala jednym ruchem zająć się równocześnie kilkoma pasami żaluzji. Dzięki temu czyszczenie przebiega naprawdę sprawnie.

Wiele zależy od tego, z czego zostało wykonane okrycie okienne. Wybierając żaluzje aluminiowe lepiej zrezygnować z mokrych sposobów czyszczenia. Pod wpływem wody aluminium może matowieć. W przypadku modeli drewnianych również należy pilnować, aby żaluzje pozostawić maksymalnie suche. Pod koniec warto wypolerować je za pomocą nabłyszczacza. Z kolei modele z tworzywa sztucznego można czyścić nawet w wannie, co może jednak sprawiać kłopot ze względu na konieczność ich demontażu.

Młoda kobieta czyszcząca okno od zewnętrznej strony.

Co z roletami, plisami i moskitierami?

Te dekoracje okienne są również popularne co żaluzje. Rolety na wymiar stanowią jedne z najchętniej wybieranych przez klientów, podobnie jak zwiewne plisy czy chroniące przed owadami moskitiery. W Szczecinie można je zakupić, korzystając z oferty naszego sklepu. Jak widać poniżej, ich czyszczenie jest szybkie i łatwe.

Rodzaj dekoracji okiennej Sposób czyszczenia
rolety (wewnętrzne, materiałowe, rzymskie itd.) odkurzenie i wytarcie miękką ściereczką z niewielkim dodatkiem środka czyszczącego
plisy plisy zdjąć z okna i wyprać ręcznie w wannie lub pod prysznicem
moskitiery ostrożne zdjęcie z okna, namoczenie w wodzie z dodatkiem detergenty, wysuszenie i ponowne założenie

Chcesz urządzić wymarzoną aranżację okienną? Skontaktuj się z nami, aby poznać ofertę i cennik rolet wewnętrznych, moskitier oraz plis.