Coraz częściej decydujemy się na to, by rolety okienne zastępowały nam firanki. Jednak nawet pozornie niezawodna roleta może sprawić nam kłopot i sama się opuszczać. Jak możesz temu zapobiec?

Samoczynnie opuszczające się rolety potrafią zepsuć nawet najlepszy humor. Nie należy jednak od razu zniechęcać się chwilową awarią.

Zacznij od zlokalizowania przyczyny

Każda usterka ma swoją przyczynę w błędnie funkcjonującym mechanizmie. Musisz więc najpierw ocenić, co zadziałało nieprawidłowo podczas używania danego przedmiotu. W roletach najbardziej podatny na uszkodzenia jest mechanizm łańcuszkowy (odpowiadający za podnoszenie materiału), choć równie często usterkom ulegają systemy mocowania do ściany, rolki do nawijania oraz kasety. Warto więc najpierw przyjrzeć się poszczególnym częściom. Gdy już zlokalizujesz punkt zapalny, przystąp do kolejnych kroków.

Samodzielna naprawa

Zreperowanie zepsutej rolety naprawdę nie jest trudne. Wymiana systemu łańcuszkowego przy użyciu gotowych części zajmie nam około pół godziny. W doborze elementów pomogą pracownicy obsługi klienta w sklepach stacjonarnych.

Pomoc eksperta

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by podjąć się samodzielnej naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. Szybko zidentyfikują oni problem i naprawią roletę w niedługim czasie. W przypadku konieczności wymiany części na nową specjaliści wstawią gotowy element.

Wymiana na nowy egzemplarz

Jednak wszystkie powyższe operacje wcale nie są konieczne, jeśli Twoje rolety wciąż mają okres gwarancyjny. Przez co najmniej 6 miesięcy od daty zakupu produkt musi spełniać zadeklarowane przez producenta wytyczne, a jeśli usterka nastąpi w tym czasie, możesz złożyć reklamację, by otrzymać nowy egzemplarz lub zwrot pieniędzy.