Jak każde akcesorium domowe również i rolety wymagają regularnego czyszczenia. Wszystko po to, aby uchronić domowników przed wdychaniem kurzu, który na nich osiada. Sposób pielęgnacji zależy od modelu ozdób okiennych. Jaka konserwacja powinna być zastosowana w przypadku akcesoriów dzień-noc?

Czego nie powinno się robić?

Te rolety nie są przeznaczone do prania w pralce lub ręcznie przy użyciu silnie działających detergentów. Delikatne obchodzenie się z tymi akcesoriami sprawia, że zachowują one swój estetyczny wygląd na dłużej. Nie należy również zaniedbywać czyszczenia rolet. Poważniejsze zabrudzenia mogą pozostawić trwałe ślady, zwłaszcza na powierzchni jasnych ozdób.

Czyszczenie z kurzu

Na początku należy usunąć zalegający na nich kurz. W tym celu można użyć zwykłego odkurzacza, pamiętając o założeniu odpowiedniej końcówki oraz włączeniu niskich obrotów. Chcąc być jednak pewnym, że nie dojdzie do uszkodzenia rolety materiałowej, lepiej użyć zwykłej, miękkiej ściereczki. Dla uzyskania dobrego efektu wystarczy wykonywać posuwiste ruchy z góry na dół. Taki sposób czyszczenia jest w pełni wystarczający dla modeli rzymskich znajdujących się w salonie, jadalni czy sypialni.

Bardziej poważne zabrudzenia

Zazwyczaj rolety wewnętrzne są wystawione na działanie wielu szkodliwych czynników jak na przykład deszcz, błoto czy owady. Dlatego niektóre z nich wymagają czyszczenia przy użyciu bardziej specjalistycznych środków. W szczególności dotyczy to modeli w kuchni, na których mogą pojawić się plamy z jedzenia. W takim wypadku sucha ściereczka nie wystarczy – należy zastosować również niewielką ilość detergentu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Zbyt agresywne czyszczenie lub użycie silnych środków może spowodować zarysowania. Dobrym rozwiązaniem dla przywrócenia świeżości roletom jest chwilowe namoczenie ich w wannie w lekko ciepłej wodzie. Trzeba jednak przy tym uważać, aby nie uszkodzić ich struktury, zwłaszcza transparentnego materiału. Następnie wystarczy powiesić ozdoby w oknach i pozwolić im wyschnąć.

Jak zabezpieczane są rolety?

Producenci akcesoriów okiennych zapewniają swoim wyrobom wstępną ochronę przed zabrudzeniami poprzez stosowanie specjalnych środków zabezpieczających. Sprawiają one, że ozdoby zyskują również na trwałości. Chcąc zakupić wysokiej jakości rolety na wymiar, warto zapoznać się z naszą ofertą, w której znajdują się również plisy i żaluzje drewniane. Działamy na terenie Szczecina, a nasza siedziba znajduje się na Prawobrzeżu. Mamy szeroki wybór i przystępny cennik.