Osłony są niejednokrotnie ostatnim elementem, któremu poświęcamy czas podczas dekorowania pomieszczenia. Nie należy jednak o nich zapominać, ponieważ mają istotne znaczenie dla charakteru całej aranżacji. Na rynku istnieje wiele rodzajów zasłon, takich jak np. rolety, plisy czy żaluzje. W dodatku każde z nich można wykonać z przeróżnych materiałów o nieskończonej ilości wzorów i faktur. Na które więc powinniśmy się zdecydować?

Łazienka

W łazience potrzebne są przede wszystkim rozwiązania praktyczne, ale to nie znaczy, że nieładne. Jeśli lubisz romantyczny klimat noir, to doskonałym wyborem będą żaluzje. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również możliwość ich całkowitego schowania. Nie stanowią permanentnego elementu wystroju łazienki, ponieważ w każdej chwili możesz je podciągnąć do góry, sprawiając, że będą praktycznie niewidoczne. Do łazienki w stylu skandynawskim doskonale będą pasowały żaluzje drewniane. Dobrym rozwiązanie będą również plisy, które montuje się w sposób bezinwazyjny. W dodatku z łatwością można regulować to, ile powierzchni okna będą zajmowały. Umożliwiają przesłonięcie jedynie wybranej części. Minimalistyczny wygląd oraz duży wybór wzorów i kolorów sprawiają, że pasują do większości łazienek oraz do każdego rodzaju okien.

Kuchnia

Podczas wyboru osłony na okno kuchenne niezwykle istotną kwestią jest to, jakiego materiału użyto do jej wykonania. Powinniśmy pamiętać o tym, aby nie brać pod uwagę jedynie względów estetycznych, które oczywiście również są ważne. Dobra osłona powinna pasować do aranżacji wnętrza, ale także nie sprawiać problemów natury pielęgnacyjnej. W kuchni tekstylna roleta jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które później mogą być bardzo trudne do usunięcia. W takiej sytuacji często najlepszym wyborem będą rolety z PCV, które są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Można je nabyć w wielu kolorach, więc nie powinno być kłopotu z dopasowaniem rolety do stylu urządzanej kuchni.

Sypialnia

Dekoracje okienne do sypialni powinniśmy wybrać przede wszystkim tak, aby umożliwiały nam swobodne regulowanie ilości oraz natężenia światła, które wpuszczamy do pomieszczenia. Warto zastanowić się także, czy wolimy budzić się w kompletnych ciemnościach, czy może dopływ światła słonecznego nam nie przeszkadza? Nie należy zapominać o tym, że sypialnia jest pomieszczeniem, w którym się relaksujemy, więc aranżacja okna powinna być przytulna i nie odbiegać charakterem od reszty wystroju. Tutaj doskonale sprawdzą się rolety, żaluzje, ale także zasłony, które nadadzą pomieszczeniu dodatkowego ciepła.