Rolety to zarówno sposób na dekorację wnętrza, jak i bardzo ważny element wystroju mieszkania ze względu na spełniane funkcje praktyczne. Wybierając konkretne rolety lub żaluzje do swojego mieszkania (zarówno jeśli chodzi o ich typ, jak i kolorystykę), musimy uwzględnić szereg czynników, w tym: wielkość oka, jego nasłonecznienie, funkcje pomieszczenia, nasze preferencje, styl aranżacji wnętrza. Przy tym wszystkim musimy pamiętać, że rolety okienne powinny dobrze się prezentować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Bardzo ważna jest także funkcjonalność takich rolet. Chodzi o to, by codzienne z nich korzystanie nie stanowiło problemu (w grę wchodzi nie tylko ich wysoka jakość, ale także dbałość o to, by w razie konieczności rolety były zamawiane na wymiar).

Rodzaje rolet

Najprostszym rozwiązaniem, a przy okazji najmniej obciążającym nas finansowo, są klasyczne, zwijane rolety wewnętrzne. Są łatwe w montażu, a można je przymocować zarówno do ram okna, ściany, jak i sufitu – zależnie od potrzeb. Innym rozwiązaniem są rolety rzymskie, czyli materiałowe, które dostępne są w dwóch głównych wersjach: tradycyjnej i bardziej dekoracyjnej (z falbaną). Jeszcze inne możliwości mają rolety wykonane ze specjalnych materiałów zaciemniających, co daje gwarancję znacznego ograniczenia dostępu światła do pomieszczenia. Wspomnieć należy również o roletach dzień noc, które pozwalają na precyzyjną regulację zaciemniania okna. W każdym wypadku warto przemyśleć wybór rolet na wymiar, które mogą okazać się dość tanie, nawet przy zamawianiu z montażem.

rolety okienne

Plisy okienne i żaluzje

Innym ciekawym rozwiązaniem są plisy okienne. To typ rolet, które prezentują się dość dobrze w każdym wnętrzu i niezwykle efektownie spełniają swoje funkcje praktyczne, pozwalając na dokładną regulację poziomu zaciemnienia pomieszczenia. W ofercie specjalistycznych firm znajdziemy także żaluzje okienne, poziome lub pionowe, w tym żaluzje drewniane, które prezentują się szczególnie elegancko. One także pozwalają na precyzyjną regulację poziomu wpuszczanego do pomieszczenia światła bez konieczności ich podnoszenia.

Rolety na dużych oknach

Jeśli zastanawiasz się, jakie rolety bądź żaluzje sprawdzą się na Twoim dużym oknie w mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo dużo zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać i jaki typ rolet będzie pasował do wystroju Twojego mieszkania. Kiedyś sądzono, że na duże okno wystawione na mocne działanie promieni słonecznych sprawdzą się tylko drewniane żaluzje. Nie jest to prawda, bowiem współczesne rolety są wykonywane m.in. z wysoko nieprzepuszczalnych materiałów. Należy tylko trzymać się zasady, że im mniej światła chcemy wpuszczać do pomieszczenia, tym ciemniejszy kolor rolet powinniśmy wybrać.