Piękna, jasna, elegancka – z wanną na wygiętych nóżkach, funkcjonalnym prysznicem i cudownymi, włoskimi płytkami wpisującymi się w przytulny prowansalski styl. Albo stonowana, minimalistyczna, nowoczesna, przestronna i w modnych odcieniach skandynawskich szarości. Tak czy owak, łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Jej wygląd jest bardzo ważny – w końcu to tutaj relaksujemy się po dniu pracy i spędzamy czas z rodziną. Właśnie dlatego warto starannie dobrać poszczególne elementy wyposażenia.

Komfortowa i efektywna

Urządzenie funkcjonalnej i ładnej łazienki wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. To jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania – przeważnie małe, maksymalnie zagospodarowane i „trudne” ze względu na wilgoć. Jeśli szukasz inspiracji, by pięknie zaaranżować to wnętrze, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Jakie powinny być zasłony do łazienki?

Przesłony w łazience muszą spełniać parę kryteriów – przede wszystkim muszą być odporne na wilgoć i zapewniać poczucie prywatności – zwłaszcza jeśli okno w tym pomieszczeniu wychodzi na główną ulicę. Takie wymogi spełnią rolety, ale nie sprawdzą się tu koronkowe firanki ani tiulowe zasłonki. Aby zapewniać poczucie intymności, rolety w łazience nawet w minimalnym stopniu nie mogą prześwitywać – tylko wtedy poczujesz komfort.

Co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Na rynku nie brakuje różnych modeli zasłon, które są zarazem praktyczne i estetyczne. Warto postawić na modele zaciemniające, które posiadają dodatkową warstwę ochronną i jeszcze efektywniej odgradzają wnętrze od świata zewnętrznego. Typ materiału, z którego została wykonana osłona, ma chyba największe znaczenie. W końcu w łazience panuje wilgoć, podczas kąpieli wszędzie zbiera się para. Nie sprawdzą się tu tiule i zwoje luźnej tkaniny, ale materiały sztuczne (np. PCV) lub aluminium. Do zalet tego typu rozwiązań należy to, że są odporne na wilgoć, nie wchłaniają wody i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Liczy się też faktura – idealne zasłony do łazienki powinny być gładkie, aby w ewentualnych zagłębieniach nie gromadził się brud.

Wnioski – jak dobrać rolety do łazienki?

Reasumując, wybranie idealnych przesłon okiennych do łazienki warto dobrze przemyśleć. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej aspekty, pomyśl o praktycznych miniroletach z poliestru albo rozwiązaniach typu dzień-noc, które z jednej strony efektywnie zaciemniają wnętrze, a z drugiej ładnie się prezentują.