Rolety materiałowe stanowią bardzo częsty wybór podczas urządzania mieszkania. Są bardzo proste w obsłudze a mnogość wzorów oraz kolorów sprawia, że sprawdza się świetnie zarówno w sypialni, łazience, jak i kuchni. Jednakże jak każdy element mieszkania, tak i one ulegają stopniowo zabrudzeniu, a szczególnie w miejscach takich jak kuchnia, łazienka czy pokój dziecka. Pomimo tego, że rolety materiałowe są tak powszechne w polskich domach, większość użytkowników nie wie, jak je wyczyścić. Poniższy artykuł ma za zadanie przekazać kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.

Szczególnie istotne jest określenie stopnia zabrudzenia naszych rolet. To właśnie ono determinuje sposoby oraz środki, jakie chcemy wykorzystać do tego, by doprowadzić je do czystości. Przykładem zabrudzenia, które podkreśla istotność tego kroku, jest kurz, który pokrył wierzchnią warstwę rolety. W tym przypadku do jej wyczyszczenia zupełnie wystarczający będzie odkurzacz. Podczas czyszczenia rolety odkurzaczem zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jeżeli nasza roleta wykonana jest z delikatnego materiału, odkurzacz ustawiony na wysoką moc może doprowadzić do jej uszkodzenia, co należy mieć na uwadze.

Jeżeli zabrudzenia na naszych roletach kuchennych czy łazienkowych powstały wskutek np. opryskania tłuszczem, regularne odkurzanie nie zda tutaj egzaminu. W takim przypadku warto użyć wilgotnej ścierki nasączonej odpowiednim detergentem. Musi to być środek delikatny, ponieważ detergenty mocno żrące, używane, np. do czyszczenia metalowych elementów w kuchni mogą doprowadzić do odbarwienia materiału lub zrobienia w nim dziury.

Producenci rolet materiałowych zauważyli jak problematyczne dla wielu, jest wyczyszczenie sprzedawanych przez nich produktów. Następstwem tego, jest powstanie rolet ze specjalnych tkanin, które można wyprać ręcznie. Podobnie jak w przypadku czyszczenia zawieszonej rolety, tak i w tym przypadku szczególnie istotne jest dobranie delikatnego detergentu tak, żeby nie uszkodzić materiału. Ponadto do takiej rolety powinna zostać dostarczona instrukcja, w której określone jest w ilu stopniach, możemy wyprać roletę. Przed rozpoczęciem prania należy pamiętać o oczyszczeniu jej ze wszystkich plastikowych oraz metalowych elementów, które podczas prania mogłyby uszkodzić materiał. Tak wypraną roletę, należy od razu zamontować na swoim miejscu, ponieważ powinna wysychać pionowo, tak aby na materiale nie wystąpiły zagięcia oraz defekty. Należy pamiętać o tym, że rolety materiałowe nie powinny być prane zbyt często, ponieważ w dłuższym okresie może to negatywnie wpłynąć na jakość materiału.