Rolety są to nie tylko akcesorium, które wpływa na nasz spokojny i niczym nieprzerwany sen. Idealnie dobrane potrafią stanowić spójny element dekoracji całego pomieszczenia. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, dzięki którym z pewnością podejmiesz słuszną decyzję, a wybór padnie na kolor idealny do Twojego wnętrza.

Rolety współgrające z oświetleniem

Niezwykle ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru koloru rolet jest oświetlenie. W zależności od umiejscowienia okien – północne czy południowe – inna barwa materiału znajdzie swoje zastosowanie.

Na oknach wychodzących na północ najlepiej sprawdzają się rolety w jasnych kolorach i te z półprzeźroczystych tkanin, gdyż to właśnie ta strona dostarcza najmniej oświetlenia w ciągu dnia. Natomiast w przypadku okien skierowanych na południe można zastosować ciemniejsze rolety z materiałów grubszych lub z zewnętrznie metalizowaną tkaniną, które będą izolować wpadające promienie słoneczne.

Kolor buduje klimat

Podczas zakupu rolet należy pamiętać także o tym, że nierzadko rolety odpowiadają za nastrój i klimat we wnętrzach.

W przypadku sypialni najlepiej sprawdzają się chłodne i jasne kolory, które pozwalają się zrelaksować i odpocząć. Co ważne, wybór stosunkowo zimnych barw nie zamieni nam sypialni w krainę lodu, a wręcz przeciwnie – z przebijającym się przez nie światłem stworzą one łagodne oświetlenie wnętrza, które pozwoli się uspokoić i ukoić zmysły.

W pokoju dziecięcym natomiast powinny znaleźć się rolety również w jasnych, lecz tym razem ciepłych odcieniach. Taki wybór pozwoli na ocieplenie pokoju, nadanie mu przytulnego klimatu, a tym samym wpłynie pozytywnie na samopoczucie dziecka.

Pomieszczeniami, w których możemy zaszaleć z kolorami i postawić na mocne i wyraziste kolory, będą salon i kuchnia. Salon jako główny pokój dzienny, dobrze aby był klimatyczny, ale zarazem przytulny – w celu uzyskania takich efektów warto postawić na czerwienie i mocne odcienie brązów, natomiast w dobrze oświetlonej kuchni warto postawić na zielenie oraz granaty.

Gust – to, co liczy się najbardziej

Oczywiście wybór kolorów zależy głównie od naszego gustu i preferencji, ale warto też zwracać uwagę na walory estetyczne rolet, które powinny tworzyć z pomieszczeniem spójną całość. Decydując się na mocne i wyraziste barwy, dodatkowo opatrzone wzorami i kształtami, należy pamiętać, aby nie gryzły się one z tapetą lub meblami. W przypadku gdy meble posiadają konkretny wzór, najbezpieczniej dopasować do nich delikatne i gładkie rolety, które przyczynią się do wydobycia z pomieszczenia tego co najlepsze, a nie przytłumienia go.