Biuro jest tym miejscem, gdzie najważniejsza jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, łatwość w ich korzystaniu, a także jak najniższa awaryjność. Najważniejsze bowiem jest stworzenie komfortowych warunków pracy. Wyżej wymienione zasady dotyczą między innymi osłon okiennych, w tym rolet. Jakie więc kryteria należy przyjąć, wybierając je do pomieszczeń biurowych?

Przede wszystkim powinny należycie spełniać swoją funkcję. Rolety muszą skutecznie zatrzymywać ostre promienie słoneczne, ewentualnie dobrze je rozpraszać i wpuszczać delikatne miękkie światło, które łagodnie oświetli całe pomieszczenie. Choć w większości biur mamy zamontowane odpowiednie systemy klimatyzacyjne, to dobra roleta będzie dodatkową barierą termiczną, dzięki czemu będzie można łatwiej skupić się na pracy.

Warto też zwrócić uwagę na mechanizm sterowania – im będzie łatwiejszy, tym lepiej. Wszak najważniejsze w gabinecie jest to, by zastosowane rozwiązania były proste w obsłudze, niezajmujące wiele czasu. Można w tym przypadku zastanowić się nad zamontowaniem rolet z automatycznych, dzięki którym zaoszczędzimy czas i energię, gdyż sterowanie nimi najczęściej ogranicza się do wciśnięcia przycisku na konsoli czy w pilocie.

Nie mniej ważny jest typ rolet – można wybrać klasyczne, choć przy oknach o dużej powierzchni poleca się rolety typu dzień-noc, które zbudowane są z dwóch warstw tkaniny, na której rozłożone są naprzemiennie pasy materiału transparentnego i zaciemniającego. Dzięki nim można łatwo wyregulować ilość wpadającego światła do pomieszczenia, zapewniając sobie odpowiedni półmrok np. w czasie spotkania czy prezentacji. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet-plis, które pozwalają zasłonić wybrany fragment okna, zarówno od góry, na środku, jak i od dołu.

Nie mniej ważny jest sam wygląd rolet. Jako że biuro jest często miejscem spotkań z klientami, a także najważniejszych osób w przedsiębiorstwie, powinny one być nie tylko eleganckie, ale też wpasowywać się w cały wystrój pomieszczenia. Klasyczne rolety są zdecydowanie najbardziej uniwersalne, natomiast do nowoczesnych wnętrz doskonale wkomponują się wyżej wspomniane dwa pozostałe rodzaje, dzień-noc i plisy.

Do najważniejszych kryteriów należy także odpowiednia funkcjonalność. Rolety powinny nie tylko zatrzymywać czy rozpraszać światło, być łatwe w sterowaniu czy efektownie wyglądać, ale też powinny dać się łatwo czyścić (dlatego dobrze jest pomyśleć na przykład nad roletami w kasecie). Trzeba też pamiętać, aby były jak najmniej awaryjne – warto więc czasem wydać czasem nieco więcej, by zaoszczędzić na kłopotliwym serwisowaniu.