Coraz częściej w wyposażeniu domów, mieszkań i biur, stawia się na prostotę oraz minimalizm. Popularne stały się oszklone budynki, świetnie prezentujące się z zewnątrz. Przy aranżacji takich miejsc nie można jednak zapomnieć o wygodzie osób tam przebywających. Czy warto i jeśli tak, to kiedy i dlaczego, zdecydować się zatem na żaluzje okienne?

Duże okna tworzące swego rodzaju szklane ściany będą bardzo dobrym rozwiązaniem do naturalnego doświetlenia pokoju. Wchodząc do pomieszczenia, do którego przebijają się promienie słoneczne, ma się więcej energii oraz chęci do działania. Problem pojawia się wtedy, gdy ostre słońce razi nas w oczy, świeci na laptopa, na którym aktualnie pracujemy, czy nawet przeszkadza w przeprowadzaniu rozmów biznesowych bądź towarzyskich. Dobrym rozwiązaniem zdecydowanie będzie zamontowane żaluzji okiennych, które w każdej chwili będzie można zasłonić.

Żaluzje okienne — wybór i montaż

Wybór żaluzji okiennych zdecydowanie nie jest trudny, aczkolwiek przed zakupem zawsze warto skonsultować swoją decyzję z profesjonalistą. Należy dobrać nie tylko rozmiar czy kolor żaluzji, ale także ich rodzaj, materiał i przeznaczenie. Co prawda najlepszym rozwiązaniem jest montowanie żaluzji jeszcze przed wniesieniem mebli do wybudowanego lub wyremontowanego pomieszczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te żaluzje domontować w każdym, dogodnym momencie. Przy projekcie domu można na przykład uwzględnić różne formy montażu czy ukrycia kaset, dlatego najczęściej radzimy, by wybierać rolety i żaluzje przed całkowitym wykończeniem wnętrz.

Zalety żaluzji okiennych

Choć wszyscy wiedzą, że żaluzje są praktyczną formą zaciemnienia pomieszczenia, to jeszcze nie wszyscy się na nie decydują. Zaletą żaluzji okiennych jest między innymi:

  • praktyczność w zastosowaniu — można zamontować je dosłownie na każdym oknie, rezygnując z firan czy zasłon,
  • natychmiastowe efekty — wystarczy, że w słoneczny dzień podejdziesz do okna i zasłonisz żaluzję, a zyskasz oczekiwany efekt,
  • zapewnienie prywatności — jeśli chcesz „oddzielić się od świata” i zarazem, by w pokoju nadal było światło, możesz przekręcić żaluzje w ten sposób, żeby zasłaniały pomieszczenie, wpuszczając jednocześnie promienie słoneczne,
  • zajmowanie małej powierzchni — nie wszyscy doceniają ten punkt, ale żaluzje przylegające do okien praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca, nie zasłaniają parapetów ani kaloryferów.

Nie zapomnij zastosować żaluzji okiennych w swoim domu czy biurze. Na pewno z czasem docenisz swoją decyzję!