W wielu domach estetyczną, ale i równie praktyczną dekoracją okienną są żaluzje. Wśród nich dostępnych jest wiele modeli – metalowych, drewnianych i bambusowych. W łatwy sposób pozwalają na kontrolowanie dopływu zewnętrznego światła do pomieszczeń. Jednak z czasem mechanizm może ulec drobnemu uszkodzeniu, co jest związane często z ich nieodpowiednim użytkowaniem. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy nie chcą się zwinąć lub rozwinąć? W jaki sposób je prawidłowo czyścić i dbać o nie? Odpowiedzi znajdziemy poniżej.

Jak naprawić żaluzje, kiedy zostanie uszkodzony sznurek?

W takiej sytuacji zaczynamy od ich zdemontowania z ościeżnicy. W niektórych modelach należy wyciągnąć zaślepkę, aby móc wysunąć dolną listwę. Kiedy już możemy sięgnąć do sznurka, rozwiązujemy go i wyciągamy. Przypalamy zapalniczką końcówkę nowego sznurka i wkładamy go od strony mechanizmu. Przeciągamy i następnie przekładamy przez otwory w mechanizmie na całej długości żaluzji. Kolejnym krokiem jest włożenie sznurka do otworów mechanizmu i jego przeciągniecie przez wszystkie szczebelki. Starajmy się robić to powoli, aby nie ominąć żadnego z nich. Kiedy już przejdzie przez wszystkie szczebelki, na końcu sznurka zawiązujemy supeł. Czynność tę powtarzamy na drugim końcu rolety.

Gotowe do ponownego zamontowania.

Jak prawidło czyścić żaluzję?

W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana, stosuje się inne metody czyszczenia. Tak też:

  • metalowe – należy delikatnie odkurzać i przecierać lekko wilgotną ściereczką – starajmy się jednak tego unikać i regularnie dbać o ich stan, gdyż metal może szybko zmatowieć pod wpływem wilgoci;
  • drewniane – czyścimy miękką szmatką i nie używamy wody oraz innych silnych detergentów – dopuszczalne są środki dedykowane temu materiałowi (nie montujmy ich w pomieszczeniach o wysokim wskaźniku wilgotności tj. kuchniach i łazienkach);
  • materiałowe – usuwamy kurz np. miotełką z delikatnym włosiem i następnie przy większych zabrudzeniach przecieramy namoczoną ściereczką z odrobiną detergentu.

Dodatkowe porady

Aby żaluzje służyły niezawodnie przez długi czas, należy odpowiednio dbać o ich mechanizmy. Starajmy się za każdym razem delikatnie i powoli pociągać za sznurek, aby wszystkie szczebelki mogły dokładnie się zwinąć lub rozwinąć. Uważajmy również, aby sznurek przypadkowo się nie zaplątał. Najważniejsze – otwierając okna, pamiętajmy, aby były one całkowicie podciągnięte do góry.

Wybór żaluzji powinien być uzależniony m.in. od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć we wnętrzach oraz ile czasu chcemy poświęcić na ich utrzymanie w estetycznym stanie. Opcji jest wiele, więc każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.