Okno w łazience spełnia wiele funkcji – jest naturalnym źródłem światła cenionym przy wykonywaniu precyzyjnych czynności, jak makijaż. Pozwala po kąpieli wypuścić gorące powietrze, czy dostarcza relaksującego widoku przyrody. Okno w łazience to również ważny element całego wystroju, którego nie powinno się bagatelizować. Jak je zaaranżować i na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj o…

Nie zapominaj o tym, że łazienka to dosyć wymagająca przestrzeń – każdego dnia panuje tam nadmierna wilgoć powietrza, co należy wziąć pod uwagę, wybierając rolety, żaluzje czy inne dekoracje. Na pewno nie sprawdzą się delikatne materiałowe zasłony, które będą chłonąć skraplającą się wodę. Egzamin zdadzą żaluzje wykonane ze sztucznego materiału jak PCV czy aluminium. Poza tym to miejsce, które powinno być w zupełności intymne i odpowiednio zasłonięte – w szczególności, gdy okno sanitariatu zlokalizowane jest od strony ulicy czy obok domu sąsiada. W takim wypadku nieodpowiednie będą zwiewne, prześwitujące firany. Pamiętaj także o tym, że każdy najmniejszy element wpisuje się w końcową aranżację. Zadbaj o jednolitość i estetykę stylu, który wybierzesz do swojej łazienki – nie wszystkie dodatki i kolory lubią swoją obecność, a łącząc je, możesz uzyskać karykaturalny, niespójny efekt.

W jakim stylu?

No właśnie – w jakim stylu zaaranżować okno w łazience? Pomyśl o tym, co lubisz, ale również o możliwościach tego pomieszczenia. Jeśli jest niewielkie – ciemne rolety jeszcze bardziej zmniejszą je optycznie, jasna osłona z kolei wzrokowo powiększy metraż. Jeśli łazienka jest przestronna, możesz poeksperymentować z różnymi kolorami. W końcu osłona okienna nie musi pełnić drugoplanowej funkcji – może grać pierwsze skrzypce swoim wyrazistym kolorem jak soczysta czerwień, czy wyrazisty turkus. Doskonałym pomysłem do skomponowania małego wnętrza okaże się aranżacja inspirowana naturą – biały, delikatny wystrój z jasnymi żaluzjami oraz zielone dodatki i kwiaty. Taki zestaw pozwoli odpocząć Twoim oczom po całym dniu i zrelaksować się bez wychodzenia z domu. Jeśli dysponujesz większym pomieszczeniem, pomyśl o interesującym stylu kolonialnym, który również stawia na obfitość zieleni, ale i brązowych dodatków. W tym wypadku spróbuj przystroić okno wielofunkcyjną roletą dzień-noc w brązowym odcieniu. Sprawdź, co podoba Ci się najbardziej – do wyboru masz mnóstwo stylów – od surowego, minimalistycznego industrializmu, przez wykorzystujący różne wariacje styl eklektyczny, aż po tradycyjny, zdobny styl klasyczny.