Decydując się na zakup rolet, warto najpierw przemyśleć dokładnie kwestie, na których nam zależy, a także zadać sobie pytanie, czego oczekujemy do rolet. W zależności od naszych preferencji będą one spełniać inne funkcje oraz prezentować się w sposób odmienny na oknie. Rolety to akcesorium, które dobrze dobrane pozwala na komfortowy nie tylko sen, ale także życie.

Pierwszy wybór

Na sam początek musimy dokonać wyboru, czy zależy nam na roletach zewnętrznych, czy wewnętrznych. W obu przypadkach jedną z głównych zalet jest odgrodzenie światła zewnętrznego od wpadania do wnętrza pomieszczenia. Co ważne, decydując się na rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, będziemy mieć różne mechanizmy obsługujące oraz różniący się od siebie wygląd. Wewnętrzne będą lekkie i estetyczne, natomiast zewnętrzne z pewnością wydawać się będą masywniejsze i mocniejsze.

Bezpieczeństwo dzięki roletom

Zewnętrzne rolety mają przede wszystkim utrzymać bezpieczeństwo domowników przed włamaniem. Są one dodatkowym wsparciem alarmów czy innych systemów antywłamaniowych – ich mocna konstrukcja stanowi pewne zabezpieczenie okien, ale i w wielu przypadkach drzwi. Istnieje wiele sposobów ich opuszczania – manualny przy pomocy sznurka, elektryczny uruchamiany za pomocą włącznika czy też radiowy, w pełni komfortowy, obsługiwany za pomocą pilota. Co ważne, rolety zewnętrzne nie tylko zapewniają ochronę antywłamaniową, ale stanowią także odgrodzenie od mocnych, letnich promieni słonecznych, a nawet dobrze izolują od niskich czy wysokich temperatur zewnętrznych. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu mogą być wykorzystywane zarówno w domach czy mieszkaniach, ale także sprawdzą się świetnie jako zabezpieczenie biur czy firm.

szczecin rolety kuchnia

Dekoracje wnętrza

Rolety wewnętrzne to nie tylko element mieszkania, który zapewnia odpowiednią izolację światła zewnętrznego, ale także ważny element wystroju wnętrza. Przez wzgląd, że zazwyczaj montowane są na oknach, stają się one zauważalnym komponentem domu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rolet – rzymskie, materiałowe, plisowane czy dzień i noc, które odpowiednio dobrane nie tylko pozwolą na niczym nie przerwany sen, ale także podniosą rangę wystroju.

Komfortowy mechanizm

Przy wyborze rolet warto także zwrócić uwagę na sposób ich montowania oraz mechanizm opuszczania. W pierwszym przypadku istnieją możliwości takie jak popularne montowanie na ramie okiennej, na szerokości szyby, we wnętrzu ramy, ale także takie, które montuje się podsufitowo. Jeśli chodzi o mechanizmy, to możemy opuszczać je sznurkiem, koralikami lub przy pomocy specjalnego uchwytu, dodatkowo blokując je na zamontowanych progach.