Mieszkanie czy dom to miejsca, gdzie spędzamy większość swojego czasu. Jednak pomieszczenia, które przez lata wyglądają tak samo i nie zmienia się w nich żadnych elementów aranżacji – mogą być przyczyną gorszego samopoczucia, a nawet wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Sprawdźcie jak niedrogo odmienić mieszkanie, aby z powrotem cieszyło nasze oczy i jak nadać mu odrobinę charakteru.

Małe rzeczy mają duże znaczenie

Jeśli od lat na ścianie wisi ten sam obraz, czy w ramce na kominku stoi to samo zdjęcie – zmień to. Kup obraz w innej kolorystyce, starego nie wyrzucaj, tylko powieś w innym pomieszczeniu. Zainwestuj w nowe, niedrogie ramki, wywołaj także nowe fotografie przywodzące na myśl beztroskie wspomnienia. Poza tym postaw na kwiaty – ta naturalna i ponadczasowa ozdoba ożywi Twój dom, zrelaksuje swoją zielenią i dodatkowo oczyści powietrze. Jeśli znudziły Ci się stare meble, lecz nie dysponujesz nadmiarem gotówki – po prostu je przesuń. Od razu spostrzeżesz, jak duży wpływ na cały wystrój miało proste przemeblowanie. Ponadto przemyśl zakup luster. Te funkcjonalne dodatki rozjaśnią ciemniejsze pokoje, a także optycznie je powiększą. Zobaczysz, jak małe rzeczy potrafią zrewolucjonizować całe mieszkanie i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie domowników.

Zwróć uwagę na ściany i okna

Jeśli jesteś gotowy na większe rewolucje – nie wahaj się udać do sklepu z farbami czy wybrać nowe osłony okienne. Od otaczającej nas kolorystyki, a także od ilości dochodzącego do nas światła dziennego, zależy poczucie bezpieczeństwa i energia na resztę dnia.  Poza tym to okna i ściany nadają charakteru całemu wystrojowi i decydują o efektach. Przemaluj mieszkanie na ulubiony kolor lub na uniwersalną biel. Do niej będziesz mógł dobrać jakiekolwiek rolety, żaluzje czy plisy – każdy ich odcień będzie doskonale komponował się z neutralnymi ścianami. Pamiętaj, że wyraziste kolory dodają energii, a te spokojne, jak delikatna zieleń czy błękit, uspokajają. Nie zapomnij także o tym, że niektóre połączenia kolorystyczne, jak róż i czerwień, mogą być nietrafione. Wybierając ciekawe rolety czy żaluzje, zatroszcz się o ich design, ale i funkcjonalność – w łazience nie zdadzą egzaminu materiałowe osłony okienne czy zwiewne firany.

Pamiętaj również o tym

Odmieniając swoje mieszkanie, weź również pod uwagę jedną z najistotniejszych rzeczy, jaką jest kompozycja. Kolory ścian muszą pasować do kolorów żaluzji i ozdób. Możesz urządzić dom w obecnie modnym tropikalnym czy industrialnym stylu, ale pamiętaj, że z roku na rok trendy wnętrzarskie zmieniają się, a wyraziste dodatki mogą się najzwyczajniej znudzić.