W kuchni gromadzą się wszyscy domownicy, by spędzić razem trochę czasu, zjeść posiłek czy porozmawiać o tym, co u nich słychać. Urządzenie tego pomieszczenia wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony trzeba przestrzegać podstawowych zasad dotyczących funkcjonalności (w kuchni wyróżnia się parę stref pracy – przechowywania, obróbki na mokro, obróbki termicznej itd.), a z drugiej warto zadbać o to, żeby to wnętrze było po prostu efektowne. Chodzi o to, żeby każdy dobrze się tu czuł.

Źródło światła

Okno kuchenne to nie tylko źródło naturalnego słonecznego światła i dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, ale także ciekawy element dekoracyjny. Jak podejść do tematu zaaranżowania kuchennego okna, by uzyskać najlepszy efekt – dekoracyjny i praktyczny? Przede wszystkim kieruj się własnym gustem. Zachowanie spójności i konsekwencji stylu podczas urządzania domu czy mieszkania to jedno z najważniejszych zasad, co podkreśla większość stylistów i architektów. Wystrój takiego kuchennego okna powinien nawiązywać do całego wyglądu pomieszczenia i stanowić dekoracyjne dopełnienie.

Lekkie koronki

Jeśli preferujesz subtelny styl vintage czy glamour, sprawdzą się klasyczne koronkowe firanki i karnisze nad oknem. Świetnie wyglądają tu tradycyjne haftowane zazdrostki z naturalnych materiałów w delikatnych odcieniach kremu, z wyszytymi małymi różyczkami czy w subtelną krateczkę. Taka dekoracja okna doskonale pasuje do zwolenniczek ciepłych i przytulnych wnętrz, które chcą nadać kuchni sielskiego klimatu. Wygląda pięknie, a zarazem nienachlanie.

Nowoczesny minimalizm

Dla wnętrz kuchennych w nowoczesnym stylu najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie nagiego, surowego okna – to ono i otaczające je meble będą stanowiły naturalną dekorację. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli Ci wpuścić więcej światła i powietrza do wnętrza, a jednocześnie wywoła wrażenie, że w pomieszczeniu jest dużo przestrzeni. W ten sposób kuchnia optycznie się powiększy. Zgodnie ze skandynawskim minimalistycznym stylem ozdoby okienne zaburzą wewnętrzną harmonię, jednak można przemyśleć zakup rolet zewnętrznych lub typu dzień-noc, które mogą być praktycznie niewidoczne, a jednocześnie sprawdzą się podczas upałów, ochronią przed słońcem i zapewnią dodatkową warstwę izolacyjną zimą. Pamiętaj, że przestrzeń w kuchni powinna być przede wszystkim funkcjonalna, aby każdy domownik i gość czuł się tu jak w domu.