Dobór dekoracji ściennych odgrywa kluczową rolę w odbiorze wizualnym wnętrza. Mogą one dopełniać styl aranżacji albo przeciwnie – tworzyć z nią niecodzienny kontrast. Na które rozwiązanie warto się zdecydować, wybierając rolety do danego pomieszczenia?

Kolor rolet a urządzanie wnętrz – co wziąć pod uwagę?

Nie tylko styl jest istotnym kryterium przy wyborze ozdoby okiennej w odpowiedniej kolorystyce. Równie ważne jest nasłonecznienie pokoju. Barwa światła wpadającego do środka może być postrzegana różnie w zależności od tego, po której stronie umieszczone są okna. W pomieszczeniach z ekspozycją na północ i na wschód poleca się rolety materiałowe, które czynią wnętrze bardziej przytulnym. Takie ozdoby nie blokują promieni słonecznych, ale prowadzą do ich rozproszenia. Dobrze sprawdzą się wersje klasyczne lub modele dzień-noc w ciepłym kolorze – różowym, morelowym, beżowym, żółtym lub pomarańczowym. Pastele pasują do niemal każdej barwy, dlatego posłużą do stworzenia harmonijnych połączeń. Natomiast przy oknach wychodzących na południe lub zachód można pokusić się o ciemniejsze akcesoria. Wówczas takie przysłony zadziałają niczym chroniący przed nadmiernym nasłonecznieniem filtr. W trakcie upalnego lata mogą złagodzić temperaturę odczuwaną wewnątrz. Ciemne kolory zapewniają również więcej intymności, dlatego są wybierane do sypialni. Przykładowe odcienie to szary lub brązowy, granat czy burgund. Takie barwy tworzą ciekawe kontrasty z jasnymi ścianami.

Pastelowe vs. kontrastowe aranżacje

Przy wyborze pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, warto wziąć pod uwagę wygląd wnętrza. Jeśli jest on klasyczny, domowy lub delikatny, wówczas pastelowe rolety rzymskie pozwolą stworzyć harmonijną aranżację. Do takich subtelnych nurtów dekoracyjnych należą na przykład styl rustykalny, prowansalski czy skandynawski. Z kolei połączenie koloru rolety i ścian na zasadzie kontrastu sprawdza się w bardziej nowatorskiej estetyce. Planując wnętrze urządzone w nurcie nowojorskim, retro albo boho warto postawić na nieoczywiste zestawienia barw.

Gdzie szukać wysokiej jakości rolet na wymiar?

Kolorystyka ozdób okiennych to nie wszystko, należy również zwrócić uwagę na ich wykonanie. W ofercie znajdują się wysokiej jakości rolety ze sprawdzonych materiałów. Dzięki temu posłużą one przez długie lata w nienagannym stanie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z kolekcją różnych dekoracji, wśród których znajdują się żaluzje drewniane i plisy wewnętrzne. Nasz sklep znajduje się w Szczecinie w dzielnicy Prawobrzeże. Mamy atrakcyjny cennik.