Poszukujesz stylowych i jednocześnie skutecznych przesłon okiennych? Nic dziwnego, że zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej – rolety czy żaluzje. Każde z tych rozwiązań cechuje się pewnymi zaletami i wadami, których warto mieć świadomość. Sprawdź, jaki sposób osłonięcia wnętrz przed nadmiarem słońca wybrać!

Rolety i żaluzje – wygodna alternatywa dla firanek

W klasycznych aranżacjach wciąż jeszcze można spotkać firanki i zasłony powieszone w oknach. Co prawda wnoszą one do wnętrz przytulny klimat i znacznie ocieplają przestrzeń, stanowią jednak siedlisko kurzu i roztoczy. Z tego powodu powoli odchodzi się od nich na rzecz bardziej wygodnych oraz higienicznych rozwiązań. Są nimi z pewnością rolety okienne, które nie wymagają częstego prania, są łatwe do utrzymania w czystości oraz prezentują się niezwykle stylowo. Szybko osłonisz nimi okna – wystarczy kilkukrotne pociągnięcie za sznurek lub żyłkę, aby ochronić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, wykreować pożądaną atmosferę w pokoju lub zablokować nadmiar promieni słonecznych nagrzewających wnętrze. Nie wyobrażasz sobie rezygnacji z firanek i zasłon? Bez trudu połączysz ich dekoracyjne walory z funkcjonalnością rolet lub żaluzji – nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z obu tych rozwiązań.

Najważniejsze różnice pomiędzy roletami i żaluzjami – te czynniki pomogą Ci podjąć decyzję!

Kluczową różnicą, zauważalną na pierwszy rzut oka, jest materiał wykonania. Rolety wewnętrzne są produkowane z tkanin tekstylnych o rozmaitej grubości i fakturze. Ich wybór jest ogromny, dlatego zapewniają one większe możliwości eksperymentowania z aranżacją. Możesz postawić na klasyczne, proste rolety, a także modele dzień-noc czy rzymskie. Konstrukcja wielu z nich uwzględnia obecność specjalnej kasety, w której materiał chowa się podczas zwijania – to ochrania go przed osiadaniem kurzu i zabrudzeniami. Tkaninę wystarczy regularnie odkurzać i co jakiś czas przecierać wilgotną szmatką – taka pielęgnacja zapewni jej nienaganny wygląd na długi czas.

Co, jednak jeśli preferujesz naturalne wyroby i stawiasz na minimalizm? W takim przypadku rozważ żaluzje drewniane, które doskonale wpisują się w aranżacje skandynawskie, klasyczne, rustykalne oraz prowansalskie. Jeśli wybierzesz czarne modele, stworzysz w swoich wnętrzach klimat industrialny i loftowy.

Rolety czy żaluzje – które są bardziej użyteczne?

Rozpatrując rodzaje wewnętrznych przesłon okiennych, nie sposób pominąć kryterium, jakim jest funkcjonalność. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • skuteczność – wiele zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz. Żaluzje drewniane lub aluminiowe pozwalają na precyzyjne kontrolowanie stopnia zasłonięcia okna – lamelki obracają się bowiem pod kątem 180 stopni i to Ty decydujesz, czy mają całkowicie na siebie zachodzić, czy powinna pozostać między nimi wolna przestrzeń. Wybierając klasyczne roletyokienne(https://fabrollo.pl/rolety-materialowe/), rezygnujesz z regulowania natężenia wpadającego światła, jednak już modele dzień-noc dają Ci taką możliwość,
  • łatwość utrzymania w czystości – jak już wspomniano, rolety materiałowe wystarczy regularnie oczyszczać z kurzu przy użyciu odkurzacza i wilgotnej ściereczki. Z żaluzjami jest podobnie – z tą różnicą, że musisz czyścić każdą lamelkę osobno,
  • trwałość – jeśli chcesz zyskać rozwiązanie na lata, zwróć uwagę na jakość wykonania przesłony okiennej. Pamiętaj też, że żaluzje drewniane są mało odporne na działanie wilgoci, mogą ulegać przebarwieniom wskutek długotrwałej ekspozycji słonecznej, jeśli są źle zabezpieczone. Modele aluminiowe z kolei dość szybko się nagrzewają. Wybierając rolety, sprawdź rodzaj materiału, z jakiego zostały wyprodukowane – zbyt cienki może się podrzeć, a wtedy przestanie wyglądać atrakcyjnie.

Co wybrać – rolety czy żaluzje?

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji dotyczących użytkowania, a także od aranżacji, jaka dominuje w pomieszczeniu. Asortyment rolet oraz żaluzji jest tak duży, że z łatwością znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie. Każde z nich kryje w sobie unikalny potencjał – wykorzystaj go zgodnie z własnymi oczekiwaniami, a zyskasz funkcjonalną i modną przesłonę okienną!

Rolety wewnętrzne i żaluzje drewniane kup w naszym sklepie w Szczecinie!

Zastanawiasz się, gdzie kupić wysokiej jakości przesłony okienne? Zajrzyj na fabrollo.pl – znajdziesz tam rolety wewnętrzne i zewnętrzne oraz żaluzje drewniane i aluminiowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i składania zamówień. Wybierz modele dla siebie, a montaż w Szczecinie i okolicach powierz naszym specjalistom! Zapewniamy kompleksowe doradztwo i obsługę klientów na najwyższym poziomie.