Zastanawiasz się, czy kupić roletę zewnętrzną, czy wewnętrzną? Chcesz wiedzieć, czym wyróżnia się każda z tych opcji i w jakich warunkach sprawdzi się najlepiej? W takim razie przeczytaj koniecznie ten krótki poradnik i sprawdź, co na ten temat mówią eksperci ze Szczecina. Korzystając z naszego doświadczenia, dowiesz się, kiedy warto wybrać plisy czy żaluzje wewnętrzne, a w jakim przypadku postawić na rolety zewnętrzne.

Czym osłonić okna?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji: rzymskie, plisowane, dzień-noc, gotowe, tworzone na wymiar itp. Ogólnie jednak rolety można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Która z tych opcji jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótką ściągę. Jesteśmy przekonani, że jeśli rozważysz zawarte w niej kwestie, dokonasz udanego zakupu i wybierzesz rolety idealne dla Twojego domu.

Poziom nasłonecznienia

Przebywanie w mocno przegrzanych pomieszczeniach może być prawdziwą udręką. Jeśli na zewnątrz Twojego domu znajdują się jakieś osłony, np. wysokie drzewa czy budynki, które chronią go przed słońcem, z powodzeniem wystarczą Ci żaluzje wewnętrzne. Jeżeli jednak nic nie zasłania Twoich okien przed nadmiarem promieni słonecznych, lepiej zdecydować się na rolety zewnętrzne, które stanowią skuteczną barierę przed uciążliwym światłem UV.

Piętro, na którym mieszkasz

Jeśli Twoje lokum znajduje się nisko, to słońce nie będzie jedynym powodem, dla którego potrzebujesz rolet. Równie istotne jest zapewnienie sobie prywatności. Opuszczenie żaluzji zewnętrznych, nawet do połowy, pozbawi Cię widoków za oknem oraz w znacznym stopniu zaciemni pomieszczenie. W tej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne typu dzień-noc lub plisy. Dzięki nim możesz płynnie regulować poziom widoczności, a jednocześnie chronić swoją prywatność.

Estetyka pomieszczeń

Pamiętaj, że rolety zewnętrzne, kiedy są złożone, w żaden sposób nie wpływają na wygląd pomieszczeń. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony nie determinują stylistyki wnętrz, ale też sprawiają, że okna mogą wymagać jakiejś innego oprawy, np. firan czy roślin doniczkowych.

W przypadku rolet materiałowych wewnętrznych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Z ich pomocą możesz łatwo stworzyć interesującą, elegancką aranżację okien, która zapewni Ci prywatność i ochronę przed słońcem, ale też będzie prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Zdaniem ekspertów ze Szczecina, szczególnie polecanym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które stwarzają największe możliwości personalizacji.

Bezpieczeństwo też ma znaczenie

Pamiętaj, że żaluzje, plisy czy inne formy wewnętrznej oprawy okiennej zasłonią Cię przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, jednak nie będą w stanie utrudnić pracy potencjalnemu włamywaczowi. Rolety zewnętrzne antywłamaniowe stanowią trudną do pokonania przeszkodę i zniechęcają złodzieja. Z pewnością są one opcją wartą rozważenia w następujących przypadkach:

  • jeżeli boisz się włamania,
  • jeśli mieszkasz nisko – na parterze, pierwszym piętrze, albo w domu jednorodzinnym,
  • w pomieszczeniach, które w godzinach nocnych zawsze stoją puste, np. w biurach, sklepach, siedzibach firm itp.

Jak montuje się rolety wewnętrzne i zewnętrzne?

Jak mówią eksperci ze Szczecina, sposób mocowania jest bardzo istotnym czynnikiem, który w znaczącym stopniu determinuje wybór rodzaju rolet. Warto pamiętać, że nie zawsze decyzja o konieczności zastosowania żaluzji okiennych zapada w momencie budowy lub remontu. Jeśli mieszkanie czy dom są wykończone, istotne jest, by montaż był jak najbardziej bezinwazyjny. Jak to wygląda w praktyce?

  • Rolety wewnętrzne można zainstalować bardzo prosto, bez konieczności naruszania okna i jego ramy. Ma to duże znaczenie nie tylko dla estetyki pomieszczeń, ale też ze względu na zachowanie gwarancji producenta,
  • Rolety zewnętrzne mają zupełnie inną konstrukcję, a także ciężar. Sprawia to, że ich montaż wymaga fachowej wiedzy, umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi. Tylko połączenie wszystkich tych elementów zapewni im trwałość i bezproblemowe działanie przez wiele lat. Instalowanie tego rodzaju osłon najlepiej jest powierzyć profesjonalistom, którzy dodatkowo zadbają o to, by nie zniszczyć elewacji budynku.

Już wiesz, co wybrać?

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję dotyczącą wyboru rolet. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym poradom łatwo poradzisz sobie z tym zadaniem i dokonasz satysfakcjonującego zakupu. Jeśli masz jakieś pytania (na przykład o konserwację żaluzji lub cennik), skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź biuro w Szczecinie – na Prawobrzeżu. Z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.