Rolety czy też żaluzje to akcesorium domowe, które nie tylko pozwala odgrodzić się od świata. Dbają o zatrzymanie promieni słonecznych, które mogłyby nas obudzić, ale też pozwala nam odetchnąć z ulgą przy długich wyjazdach z domu. Są one także dodatkiem estetycznym, który odpowiednio dobrany może stanowić niezwykły element dekoracyjny pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, które z rolet lub żaluzji sprawdzą się najlepiej w naszym domu i spełnią wszelkie nasze oczekiwania.

Żaluzje czy rolety?

Wybranie osłony okiennej do wnętrza domu to nie lada wyczyn. W pierwszej kolejności przychodzi nam zastanowienie się pomiędzy roletami a żaluzjami, a dopiero następnie spośród kolejnych modeli i rodzajów. W zależności od tego, na którą z opcji się zdecydujemy, otrzymamy różne funkcjonalności, ale też i obowiązki związane z czyszczeniem i odpowiednią pielęgnacją akcesorium okiennego, które ma nam posłużyć długi czas. Żaluzje świetnie się prezentują, jednak zbierają kurz, natomiast rolety – choć dobrze odgradzają od światła – pod jego wpływem z czasem blakną.

Żaluzjowy powrót na salony

Żaluzje, choć modne niegdyś, a dziś już trochę zapomniane, powoli wracają do łask. Drewniane żaluzje to element okienny, który świetnie prezentuje się w oknach z drewnianą ramą, tworząc spójną całość. Są także świetnym izolatorem światła, który odgradza najmocniejsze promienie słoneczne, dopuszczając jednak do wnętrz delikatne łuny, tworząc przy tym romantyczny klimat we wnętrzu. Popularne w biurach i firmach żaluzje pionowe znakomicie komponują się z wysokimi oknami, we wnętrzach o wysokich sufitach i stropach, dodając pomieszczeniu klasy. Aluminiowe natomiast pozwalają na szeroki dobór kolorystyczny względem własnych preferencji, dzięki czemu stanowią dodatkowy element wystroju wnętrza.

Roletowy zawrót głowy

Drugim z wyborów są rolety, niezwykle popularne i powszechne we współczesnych domach. W dzisiejszych czasach rolet wewnętrznych jest wiele i w zależności od tego, czego oczekujemy od danej osłony okiennej, dokonujemy wyboru spośród materiałowych, plisowanych czy też rzymskich. Gdy zależy nam na dużej estetyce, warto wybrać rolety rzymskie, które z pewnością dodadzą wnętrzu charakteru, jednocześnie zapewniając odpowiednią osłonę przed słońcem. Rolety materiałowe to najpopularniejsze modele, których głównym zadaniem jest zapewniać odpowiednią izolację światła – w zależności od grubości materiału rolety oraz jej koloru, dodatkowo możemy wpłynąć na zaciemnienie pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są cieszące się coraz większą sławą rolety dzień – noc, które odpowiednio rozłożone, przepuszczają lub blokują dostęp światła przez całą dobę.

Ostateczny wybór zależy więc od naszych potrzeb. Warto przyjrzeć się swoim pomieszczeniom, ocenić wielkość okien oraz natężenie nasłonecznienia w ciągu dnia. W taki sposób łatwiej zdecydujemy się, która z opcji dostępnych na rynku będzie dla nas tą najlepszą.