Skandynawia jest obecnie na topie. Nie dotyczy to jedynie popularności kryminałów z tego regionu, ale też stylu dekoratorskiego, który już dawno skradł serca architektom wnętrz na całym świecie. Nic dziwnego – w końcu pomieszczenia typowo skandynawskie są niezwykle przytulne, a przy tym świeże i nowoczesne. Urządzając swój dom w tym modnym stylu, nie można zapominać o oknach, które pełnią tutaj kluczową funkcję.

Charakterystyka stylu

Najważniejszą cechą tego ciekawego trendu wnętrzarskiego jest prostota. Wykorzystuje się w nim meble w nieskomplikowanych kształtach, często drewniane, oraz subtelne dodatki. Również kolorystyka stylu skandynawskiego jest nienachlana. Dominują w nim stonowane barwy, głównie biel, odcienie szarości, beże i pastele. Ogromną rolę odgrywa również światło, na którego niedostatek cierpią mieszkańcy Skandynawii. Aby pomieszczenia były jasne, stosuje się punktowe, intensywne oświetlenie, a w oknach, zamiast ciężkich kotar pochłaniających naturalne światło, montuje się żaluzje oraz rolety.

Naturalne piękno drewna

W dobrze zaaranżowanym wnętrzu skandynawskim powinny znaleźć się elementy kontrastujące ze stonowaną kolorystyką mebli oraz ścian. W tym celu idealnie sprawdzą się rolety drewniane, w końcu bez tego materiału ten piękny styl nie będzie kompletny. Najlepiej sięgnąć po produkt z lamelami o odcieniu jasnej sosny, który jest powszechnie wykorzystywany w skandynawskich meblach. Żaluzje wykonane z drewna dodadzą wnętrzu charakteru, stając się jego prawdziwą ozdobą. Produkt najlepiej sprawdza się w oknach z ekspozycją południową, doskonale chroniąc pomieszczenie przed intensywnym oświetleniem w ciągu dnia.

Elegancja i prostota

Zbyt duża liczba dodatków oraz kwiecistość form nie są sprzymierzeńcami stylu skandynawskiego, dlatego dekorując okna, warto postawić na prostotę. Zamiast przaśnej klasyki w postaci firanek i zasłon lepiej wykorzystać rolety materiałowe, montowane w specjalnej prowadnicy. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, roleta rozsuwa się szybko oraz płynnie. Kolor samego materiału powinien być dopasowany do reszty, aby tworzyć harmonijną całość. Jeśli we wnętrzu dominuje biel i odcienie szarości, możemy wówczas wykorzystać rolety w ciepłych, pastelowych tonacjach. Natomiast w przypadku, kiedy chcemy zaoszczędzić jak najwięcej naturalnego światła, czysta biel będzie najlepszym rozwiązaniem. W naszym wnętrzu możemy wykorzystać też rolety rzymskie, które po podciągnięciu składają się w finezyjne zakładki, sprawiając, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Sprawdź naszą ofertę rolet