Urządzając mieszkanie, należy pamiętać o odpowiedniej osłonie okien. Dobrze, jeśli można ją regulować w zależności od lokalizacji słońca na niebie. Taką opcję oferują rolety rzymskie, które prezentują się niezwykle stylowo zarówno w kuchni, jak i salonie. Sprawdź, czym się kierować, wybierając ten dodatek. Jakie są rodzaje rolet materiałowych? W naszym artykule wyjaśniamy, o czym warto wiedzieć przed zakupem.

Rolety rzymskie – stylowa osłona okien

Wbrew pozorom, rolety wewnętrzne to nie wymysł nowoczesnych czasów. Już w starożytnym Rzymie stosowano pierwsze mniej lub bardziej prowizoryczne osłony okien. Mieszkańcy Imperium musieli radzić sobie na co dzień z palącym śródziemnomorskim słońcem. Wykorzystywali do tego połacie materiału, często mokre, co dawało dodatkową ochłodę, i wieszali je we framugach.

Z czasem udoskonalono ten wynalazek, który oprócz użytkowej funkcji, stały się również dekoracją wnętrza. Takie osłony można było odpowiednio udrapować i zwinąć po zachodzie słońca.

Obecnie rolety rzymskie wyposażone są w mechanizm (ręczny lub automatyczny), który umożliwia odsłonięcie okna w zależności od kąta padania promieni słonecznych. To, co wyróżnia ten rodzaj dekoracji, to charakterystyczne, kaskadowe plisy z materiału powstające po pociągnięciu za łańcuszki.

Do zalet takiego rozwiązania należą m.in.:

  • łatwość w utrzymaniu w czystości – tkaniny można prać bez obaw o ich zniszczenie;
  • uniwersalność – osłona nadaje się do każdego pomieszczenia, łącznie z łazienką i kuchnią;
  • efekt przytulności – dodatki z materiału przełamują surowość stylu i wnoszą domową atmosferę;
  • alternatywa dla zasłon – stanowią pośrednie rozwiązanie pomiędzy żaluzjami a zasłonami.

Rodzaje rolet rzymskich

Wybierając rolety okienne, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które pozwolą Ci dopasować idealną dekorację do Twoich potrzeb. Warto korzystać ze spersonalizowanych ofert, stawiając na produkty na wymiar, które oferuje firma Fabrollo ze Szczecina na Prawobrzeżu.

Podział osłon typu rzymskiego wynika z kilku aspektów.

Ze względu na rodzaj tkaniny

Współczesne zasłony rzymskie wykonywane są z różnego rodzaju materiałów – ich wybór uzależniony jest od oczekiwań domowników. Lekkie, jasne tkaniny przepuszczają światło, delikatnie je tłumiąc. Dzięki temu nawet mimo zasłoniętych okien, w pomieszczeniu jest stosunkowo widno.

Możesz również zdecydować się na rolety materiałowe zaciemniające. To rozwiązanie szczególnie polecane, gdy zależy Ci na odcięciu się od świata. W tym celu stosuje się nieco grubsze tkaniny, które blokują światło na poziomie od 50 do nawet 100%.

Dodatkowo ważnym czynnikiem przy wyborze materiału jest kolor oraz wzór. Delikatne pasy lub kratka sprawdzą się zwłaszcza w tradycyjnych wnętrzach. Jednolita kolorystyka z kolei stanowi bardziej uniwersalny wariant.

Ze względu na szycie

Odpowiednie połączenie materiału pozwala osiągnąć ciekawe i dekoracyjne efekty. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie, możesz zrezygnować z utrzymujących formę fiszbin. Wówczas plisy materiału układają się nieregularnie. Ewentualnie rolę „stelaża” często odgrywa sztywna taśma bawełniana.

Jeśli decydujesz się na fiszbiny, mogą one znajdować się z przodu (delikatniejszy efekt) lub z tyłu tkaniny. Alternatywą jest naszycie gotowych plis, które chowają się w momencie zwijania.

Dodatkowo ciekawą opcją jest wybór rolet dzień-noc. W tej wersji zszyte są naprzemiennie ułożone pasy materiału: transparentne i zaciemniające.

Ze względu na wykończenie

Zasłony rzymskie pełnią również funkcję dekoracyjną. Podkreślisz ten efekt, wybierając stylowe wykończenia materiału. Wszelkiego rodzaju falbany oraz kokardy sprawdzą się szczególnie we wnętrzach klasycznych czy vintage. Takie ozdoby wnoszą atmosferę przytulności oraz romantyzmu.

Nieco bardziej uniwersalną alternatywą jest poziomy obciążnik umieszczony na końcu rolety. W tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim zmierzeniu okien, zwłaszcza jeśli chodzi o długość.

Innym rodzajem wykończenia tkaniny są metalowe ringi, które sprawdzą się w przypadku grubszych materiałów.

Ze względu na montaż

Tu można wyróżnić sposoby inwazyjne oraz nieinwazyjne. Wszystko zależy od tego, czy planujesz trwałą dekorację na lata, czy to tylko chwilowy wybór.

Istnieje kilka rodzajów montażu rolet rzymskich wewnętrznych:

  • bezinwazyjnie na rzepy;
  • inwazyjnie na ramie okna – za pomocą śrub;
  • na karniszu;
  • do ściany lub sufitu.

Fabrollo – najlepsze rolety w Szczecinie

Jeśli zależy Ci na modnej i efektownej dekoracji okien, a przy tym chcesz zapewnić sobie osłonę przed słońcem, wybierz zasłony rzymskie. To dodatki, które odmienią Twoje wnętrze. Już dziś skontaktuj się z doradcami z Fabrollo i zamów swój spersonalizowany produkt. Znajdziesz u nas najlepsze rolety i żaluzje w Szczecinie. Na życzenie otrzymasz cennik na podstawie wymiaru okien oraz wybranego materiału.