Mieszkańcy rejonów śródziemnomorskich, w tym Rzymianie, od starożytności walczyli z upałem na różne sposoby. Wówczas powstały właśnie rolety rzymskie, z których chętnie korzystamy do dzisiaj. Sprawdź, jak wyglądały kiedyś i jak współcześnie zastosować te niezwykle praktyczne rozwiązanie w swoim domu.

Jak doszło do ich powstania?

W swojej pierwotnej wersji były to płaty materiału ułożone i zawieszone tak, aby chronić budynki przed wysokimi temperaturami, zwłaszcza w południe. Dla uzyskania jeszcze przyjemniejszego efektu draperie wcześniej moczono w wodzie. Dzięki temu suche powietrze w środku stawało się odrobinę bardziej wilgotne. Wówczas przysłony okienne chroniły Rzymian przed słońcem, kurzem i zabrudzeniami, a do tego zapewniały lżejsze oddychanie. Tkanina ułożona w fantazyjne fałdy mogła również pełnić funkcję dekoracyjną jak wiele dzisiejszych wewnętrznych ozdób zawieszanych w okolicach okna.

Plisy, żaluzje i inne nowoczesne rozwiązania

Współczesne rolety rzymskie, jakie oferujemy w naszym sklepie w Szczecinie, różnią się od swoich wiekowych poprzedniczek. Są znacznie wygodniejsze w użyciu oraz w pełni dopasowane do rozmiarów i kształtu okna. Przede wszystkim jednak odznaczają się większą trwałością. Stanowią trafioną inwestycję dla zapewnienia domownikom komfortu termicznego o każdej porze roku. Możesz wybrać ich rozmaite wersje, w tym modele dzień-noc, materiałowe, a także jako rozwiązania na wymiar. Szeroka gama kolorów i wzorów sprawia, że z powodzeniem dopasujesz je do aranżacji wnętrza.

Podniesione plisowane szare materiałowe rolety.

Dlaczego warto je wybrać?

Za wyborem tych przysłon okiennych przemawia kilka czynników. Jednym z nich jest wygląd – rolety rzymskie odznaczają się większą elegancją niż żaluzje czy plisy, dlatego pasują do pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym. Jednocześnie są na tyle delikatne, że kreują przytulną atmosferę nawet w najbardziej surowych wnętrzach. Jeśli chodzi o względy praktyczne, to skutecznie chronią przed ostrym słońcem, a jednocześnie pozwalają cieszyć się jasnością. Doskonale nadają się do niewielkich pokojów, w tym również do łazienek, toalet czy korytarzy.

Poznaj naszą ofertę

Już od wielu lat dbamy o okna klientów. Posiadamy zróżnicowaną ofertę, w której znajdują się również żaluzje i plisy. Możesz zakupić gotowe produkty albo zdecydować się na w pełni spersonalizowane rozwiązanie. Tworzymy dekoracje okienne zgodnie z wytycznymi i wymaganiami zamawiającego. Przeprowadzamy również profesjonalny montaż produktów na terenie Szczecina i okolic. Skontaktuj się z nami już teraz, aby dowiedzieć się więcej na temat oferty.