Lato w pełni, a temperatura nie odpuszcza. Upały wciąż dają nam się we znaki, a my staramy sobie z nimi radzić na wszystkie możliwe sposoby – zimne napoje, lody, klimatyzacja w miejscach publicznych, wentylator w domu czy mieszkaniu i lekkie, przewiewne ubrania. Do tych najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z gorącym powietrzem warto zaliczyć odpowiednie przesłanianie okien, aby ograniczyć dostęp światła słonecznego.

Klimatyczna przestrzeń pełna cienia

Zasłonięcie okien przeciwdziała nagrzewaniu się powietrza w domu przez promienie słoneczne, a tym samym pozwala na utrzymanie niskiej temperatury. Jeśli chcesz czuć się lepiej nawet podczas bardzo gorącego dnia, zasłoń okna w domu i stwórz subtelny półcień, który nie tylko ograniczy prześwit, ale i stworzy przyjemny klimat. Taka aranżacja wygląda doskonale w sypialni i salonie, ale tak naprawdę sprawdzi się w każdym pokoju niezależnie od przeznaczenia. Jeśli chodzi o kolorystykę, mogą być jednobarwne lub wzorzyste, ale obecnie najczęściej wybieraną opcją są stonowane rolety w stylu glamour lub vintage. Pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem będą granaty i grafity – ciemniejsze rolety przepuszczają mniej światła słonecznego.

Jakie zasłony sprawdzą się podczas upałów?

  1. Zwijane osłony nieprzepuszczające światła, które ograniczają nagrzewanie okien i pomieszczeń, a zarazem są estetyczne i dekoracyjne. Są najbardziej skuteczne, a efekt zaciemnienia jest widoczny na pierwszy rzut oka.
  2. Kolejną opcją mogą być rolety rzymskie, czyli piękne przesłony gęsto szyte z grubych, bardzo efektywnych materiałów. Są lekkie i zwiewne, a zarazem przykuwają wzrok – pozwalają skutecznie ochronić wnętrza i domowników przed słońcem. Nawet w formie zwiniętej prezentują się doskonale i pięknie.
  3. Rolety do okien dachowych, które sprawdzą się w pomieszczeniach umieszczonych bezpośrednio pod dachem. W takich pokojach latem panują naprawdę niekomfortowe warunki, dlatego warto wybrać możliwie najgrubsze rolety maksymalnie ograniczające poziom nasłonecznienia.
  4. Rolety zewnętrzne aluminiowe – to najczęściej wybierane rozwiązanie zaciemniające, które sprawdzi się jednocześnie jako osłony zewnętrzne. Nadają się idealnie do salonu i sypialni, ponieważ pozwalają na osiągnięcie komfortowego zaciemnienia i niepowtarzalnego klimatu o każdej porze dnia, latem i w miesiącach zimowych. Charakteryzują się dużą izolacyjnością, są gwarancją bezpieczeństwa. Tak dobrze ograniczają prześwit, że nawet latem temperatura odczuwalna w domu może być o kilkanaście stopni niższa niż za oknem. Zapewniają też prywatność i ochronę przed włamaniem.