Żaluzje drewniane od lat cieszą się niezwykłą popularnością zarówno w domowych pomieszczeniach, jak i firmowych biurach. Jako alternatywa dla żaluzji aluminiowych czy też najczęściej wybieranych rolet, niosą za sobą wiele korzyści, jednak posiadają i niewielkie wady, o których warto wiedzieć.

Pozytywne strony drewnianej opcji

 

Największą zaletą żaluzji drewnianych jest ich niepodważalna estetyka. Drewniane lamele świetnie komponują się w mieszkaniu czy biurze, w których są drewniane ramy okienne. Należy pamiętać, że wybierając akcesorium okienne, decydujemy się na swego rodzaju dekoracje wnętrza, dlatego warto wziąć pod uwagę modele i rozwiązania, które nie zaburzą jego harmonii. Co więcej, drewno wraz z promieniami słonecznymi tworzy przytulny klimat w każdym wnętrzu.

żaluzje drewniane

Do atutów należy także zaliczyć praktycznie 100% izolację światła. Drewniane żaluzje po zasłonięciu są w stanie całkowicie odgrodzić światło dzienne od pomieszczenia, dzięki czemu sprawdzą się one nie tylko w biurach, ale przede wszystkim w sypialniach i pokojach gościnnych. Drewno jest także świetnym izolatorem ciepła, dlatego wybierając żaluzje drewniane, jesteśmy w stanie zapanować nad nagrzewającym się pomieszczeniem. Kolejną zaletą płynącą z zakupu tego rodzaju akcesorium jest ich wytrzymałość. Dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów żaluzje drewniane są trwałe i z powodzeniem wytrzymują lata codziennego użytkowania.

Warto wspomnieć także o szerokiej gamie kolorystycznej, która pozwala na dopasowanie żaluzji do zaaranżowanej wcześniej przestrzeni.

Wady drewnianego rozwiązania

 

Niestety żaluzje drewniane, tak jak i każda inna opcja, posiadają nie tylko zalety, ale także wady. Przede wszystkim są one stosunkowo droższe, aniżeli żaluzje aluminiowe czy rolety. Nie można także zapomnieć o fakcie, jakim jest większe przywieranie kurzu do powierzchni drewnianych. Rozwiązanie to niesie za sobą potrzebę częstszego czyszczenia, gdyż pod promieniami słonecznymi kurz jest znacznie bardziej widoczny. W przypadku żaluzji drewnianych często spotkać się można z tanimi odpowiednikami, które niestety, ale nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia oraz powłoki, które wpływają pozytywnie na ich trwałości i odporność na działanie czynników zewnętrznych – tym samym mogą one blaknąć.

Dobre żaluzje drewniane są piękną ozdobą wnętrza i skutecznie izolują promienie słoneczne. Zakupione raz, z pewnością będą służyć nam przez długie lata, jednak aby cieszyć się ich wieloma zaletami, należy pogodzić się też z ich wyższą ceną i niewielkimi wadami.