Styl śródziemnomorski należy do jednych z najbardziej urozmaiconych i eklektycznych – jest połączeniem kultury kilkunastu państw z aż trzech kontynentów: Europy, Azji oraz Afryki. Czym dokładniej się charakteryzuje i najważniejsze – jak styl śródziemnomorski skutecznie przenieść do naszych domów, urządzając okna? Jakiego rodzaju wybrać rolety, plisy i żaluzje?

Charakterystyka stylu

Styl śródziemnomorski zrodził się z połączenia cech charakterystycznych dla państw okalających Morze Śródziemnomorskie – są to między innymi: Hiszpania, Włochy, Grecja, ale i nieobce są także wpływy azjatyckie czy afrykańskie. Z tej mieszanki kulturalnej najbardziej zauważalne są stonowane, a zarazem wyraźne kolory turkusu, błękitu czy bieli, kojarzące się z domkami wypoczynkowymi zlokalizowanymi tuż przy plaży. Ponadto na pierwszy plan wysuwa się również przytulność tych wnętrz – nie są tak nieprzystępne i surowe jak, chociażby industrializm. Czerpiąc z Czarnego Lądu, styl śródziemnomorski zyskał mocne meble stworzone z prawdziwego drewna, a doszukując się wpływów azjatyckich, odnajdziemy charakterystyczne okna – podzielone listwami na równe prostokąty. Jak zatem zharmonizować cechy znane dla krajów śródziemnomorskich i zaprojektować według tego stylu okna?

Rolety, plisy czy żaluzje?

Wyobrażając sobie klimat śródziemnomorski, staje nam przed oczyma plaża, gorący piasek, bryza morska i słoneczne wakacje. Takie też powinny być wnętrza hiszpańskich, włoskich czy greckich domów – ciepłe, przytulne, subtelne, a jednocześnie charyzmatyczne. Projektując okna zgodnie ze śródziemnomorskich wzorcami, powinniśmy zwrócić uwagę na klimatyczne rolety rzymskie, które nadadzą pomieszczeniom lekkości, oraz na rolety dzień noc, najlepiej w jasnych kolorach. Do aranżacji wnętrz w nadmorskim klimacie doskonale sprawdzą się również rolety materiałowe – w ciekawym odcieniu turkusu czy nawet lawendy. Nie należy zapomnieć także o tym, aby całość tworzyła jednolitą kompozycję, a wybrane elementy doskonale do siebie pasowały. Pragnąc dodatkowo upiększyć okno, możemy użyć do tego naturalnej ozdoby w postaci jasnych donic z lawendą lub charakterystyczną, śródziemnomorską rośliną – prusznikiem niebieskim.

Rolety w stylu śródziemnomorskim

Jeśli zaciekawiło Cię połączenie cech charakterystycznych dla trzech kontynentów i pragniesz wyczarować klimat śródziemnomorski nie tylko nad polskim morzem – specjaliści Fabrollo z przyjemnością Ci w tym pomogą. Projektujemy na wymiar rolety okienne – materiałowe, rzymskie, dzień noc, a także, plisy, żaluzje drewniane oraz moskitiery. Choć siedziba naszej firmy znajduje się w Szczecinie – montujemy nasze realizacje w innych miastach w regionie.