Urządzając wnętrza, często stajemy przed wyborem pomiędzy walorami estetycznymi i praktycznymi. Tak też jest w przypadku aranżacji okiennych – żaluzji oraz rolet. Na które z nich warto się zdecydować, aby połączyć piękno i funkcjonalność w jedno?

Podobieństwa między żaluzjami i roletami

Choć są różne, łączy je kilka istotnych cech. Pierwszą z nich jest dostępność w szerokiej gamie wzorniczej i kolorystycznej, co pozwala na ich łatwe dostosowanie do każdego wnętrza. Drugim wspólnym elementem jest to, że w zależności od potrzeb mogą być przycinane lub w inny sposób dopasowywane do rozmiarów oraz kształtów wnęk okiennych. Kolejne podobieństwo między nimi polega na tym, że z powodzeniem samodzielnie tworzą dekoracje okienne, jak i równie dobrze prezentują się w duecie z zasłonami lub firanami.

Atuty wyróżniające rolety

Większość dostępnych na rynku rolet jest pokryta specjalnym materiałem, dzięki czemu zachowują przez długi czas nienaganny wygląd, gdyż są mniej podatne na działanie wilgoci i promieniowania UV. Dzięki temu, że mogą zostać uszyte z wielu zróżnicowanych tkanin, dają szerokie możliwości układania np. w harmonijkę w przypadku rolet rzymskich, czy też tworzenia fałd w przypadku tzw. weneckich. Do wyboru są również modele, jakie częściowo przepuszczają światło oraz nawet w 100% ograniczają jego dostęp do pomieszczeń i tym samym zapewniając przyjemną temperaturę podczas gorących dni. Do ich czyszczenia wystarczy lekko namoczona szmatka ze środkiem czyszczącym, a w przypadku rzymskich możliwe jest nawet pranie w pralce.

Jak zatem widać rolety to propozycja, która sprawdzi się przez długie lata i pozwoli na zastosowanie różnorodnych rozwiązań dekoracyjnych. Co równie ważne, umożliwi stworzenie idealnych warunków w zależności od tego, czy zależy nam na naturalnym świetle lub zapewnieniu intymności.

żaluzje w oknach i drzwiach tarasowych

Co cechuje żaluzje?

Czasy, kiedy dostępne były wyłącznie ich metalowe modele, już dawno minęły. Obecnie bardzo popularne stały się również żaluzje wykonane z takich materiałów jak np. bambus i drewno – pasujące do wnętrz nawiązujących m.in. do natury. Jednak w odróżnieniu od ww. dekoracji okiennych nie dają one tak dużej możliwości kontroli stopnia nasłonecznienia, ale mimo to są atrakcyjne wizualnie. Montaż i demontaż nie jest problematyczny. Ich czyszczenie wbrew pozorom nie jest takie trudne, jeśli tylko zaopatrzymy się np. w specjalną szczotkę.

Wybór pomiędzy roletami i żaluzjami nie jest prosty. Jednak bez względu na podjętą decyzję, będą one za każdym razem dobrze prezentującą się dekoracją okienną, którą można dobrać do własnych potrzeb oraz gustu.